Paprika je ukras svake bašte i trpeze! Pored svojih jarkih boja – crvene, žute, zelene ili narandžaste, paprika pleni svojim sočnim i bogatim ukusom. Mogu se jesti sveže direktno iz vrta a u kuhinji idu sjajno baš uz sve. Paprika se sjajno “snalazi” u svakoj salati koju će obogatiti i osvežiti, ukusna je i kada se puni mesom i pirinčem, ali i jajima ili maslinama. Dakle, punjene, pečene ili pržene – paprika na sto načina! Kada se osuši, bilo da je slatka ili ljuta, paprika će začiniti svako jelo, dajući posebnu notu ukusu.
Kada sjajnom ukusu dodate još i zdravstvene prednosti, paprika zaista zaslužuje da se često nađe za vašim stolom. Hajde da je malo bolje upoznamo!
Odakle dolazi paprika?
Praistorijski ostaci u Peruu pokazuju da je paprika postojala još tada, a kultivisana je nešto kasnije u Centralnoj i Južnoj Americi. Kolumbo je papriku doneo u Evropu 1493. godine, i vrlo brzo je osvojila evropsku kuhinju, nastavljajući svoj put osvajanja čitave planete. Da li ste znali da su upravo Evropljani i nadenuli ime ovom čudesnom plodu?
Jedina “paprika” (odnosno pepper) koju su do tada poznavali bio je crno-beli začin, odnosno biber. Pre sveže paprike sa američkog kontinenta, Kolumbo je doneo sušene ljute paprike iz Zapadne Indije, a Evropljani su tada rekli da je ovaj začin „ljući od kavkaskog bibera“, tada već dobro poznatog začina. Naziv “pepper” se zadržao i od tada se koristi i za papriku.
Da ne bude zabune, biber i paprika nisu ni u kakvom srodstvu. Crni i beli biber koji meljemo je seme biljke Piper nigrum, dok paprike pripadaju vrsti Capsicum.
Zabavne činjenice o paprici
Slično kao i paradajz, paprika je zapravo voće jer se proizvodi od cvetne biljke i sadrži semenke. Ipak, usvojeno je da se konzumira kao povrće. Čak i u supermarketima, na elektronskim vagama za merenje ćete papriku naći baš pod povrćem.
A da li ste znali da su crvena, narandžasta i žuta paprika zapravo različiti stadijumi zrenja zelene paprike?
Crvene paprike su slađe od zelenih jer paprika postaje slađa što je zrelija i upravo crvena paprika ima više nego dvostruko vitamina C od zelene a čak 3 puta više od pomorandže. U stvari, paprika zadovoljava 300% preporučenog dnevnog unosa vitamina C!
Nije ni čudo što je tradicionalna kineska medicina koristila paprike za lečenje nekih zdravstvenih stanja kao što su slaba cirkulacija krvi, loše varenje, gubitak apetita, otok, promrzline i problemi sa varenjem. A kako se ne gaje sezonski, u paprikama se može uživati tokom cele godine!
Slatka paprika se tako naziva jer jedina iz svoje porodice ne sadrži kapsaicin, hemijski element koji izaziva snažno pečenje u dodiru sa jezikom. Nedostatak ovog gorućeg sastojka duguje se recesivnom genu koji je tokom evolucije jednostavno “ukinuo” kapsaicin.
Što se tiče ljutih papričica, da li ste znali da postoji preko 140 vrsta čili paprika? Kapsaicin je upravo glavni krivac za ljutinu u papričicama! Najljuća ljuta paprika na svetu je Carolina Reaper sa 2,2 miliona toplotnih jedinica (SHU) na specijalnoj Skovilovoj skali na kojoj se meri ljutina chili papričica. Inače su samo sisari osetljivi na kapsaicin.
Zdravstvene prednosti paprike
Dakle, utvrdili smo da je slatka paprika zadužena za vitamin C i da ne sadrži kapscain. Vitamin C pomaže vašem telu da apsorbuje gvožđe i zaceljuje rane. Takođe može igrati veliku ulogu u prevenciji raznih zdravstvenih stanja, uključujući bolesti srca i rak. Paprike generalno imaju malo kalorija i mnogo hranljivih materija, uključujući još nekoliko važnih vitamina.
Uprkos tome što ima jako malo kalorija, sirove paprike sadrže 2,5 g dijetalnih vlakana koja doprinose zdravlju probave.
Zato slobodno i bez griže savesti, uživajte u kriškama paprike koje možete umakati u humus ili ubacite seckane paprike u kajganu. Takođe, sitno seckane paprike pomešane sa feta sirom možete dodati u pitu ili ih napunite sosom za picu, tanko sečenom pikantnom kobasicom i mocarela sirom. Previše je ukusnih recepata sa ovim ukusnim povrćem, pardon – voćem, koje mogu obogatiti vaš jelovnik i obradovati vaša nepca.
Paprika i mršavljenje
Paprika je verni saveznik u borbi protiv kilograma! Napunite frižider ovim celogodišnjim plodom i uživajte u svojoj kreativnosti. Vaš struk će biti jako zahvalan a vi ćete se osećati sjajno kada uđete u svu onu garderobu koja čeka „neka bolja vremena“. Mislimo da je kucnuo čas za bolja vremena!
Kao što smo već rekli, ljute papričice u sebi sadrže kapscain i mogu biti jako korisne u borbi za vitku liniju, jer je u pitanju prirodni sagorevač masti. Čili paprika se prvenstveno koristi kao začin a može se kuvati ili sušiti i u tucati prah. Kapsaicin je glavno bioaktivno biljno jedinjenje u čili papričicama, odgovorno za njihov jedinstveni, opor ukus i mnoge njihove zdravstvene prednosti.
Dakle, ovo je sjajna vest za sve koji vole dobar zalogaj, ali žele da se osećaju i izgledaju sjajno i da zadrže vitku liniju sve do poznog doba. Redovna konzumacija crvenih slatkih ili čili papričica može pomoći u gubitku težine, pogotovo kada se kombinuje sa drugim navikama zdravog načina života.
Paprika i Herbafast
Pored salate, rerne ili šerpe, paprika bije bitku za vašu vitku liniju i u Herbafast Avantgarde prirodnom preparatu za regulisanje telesne težine. Plod paprike kao sastojak, doprinosi kontroli telesne težine, dok vitamin C utiče na normalizaciju energetskog metabolizma. U kombinaciji sa cinkom, vitamin C štiti ćelije od oksidativnog stresa i doprinosi lepšem i zategnutijem izgledu kože, a samim tim i dobrom osećaju koji sa sobom donosi optimizam i životni elan!
Ekstrakt lista koprive u Herbafast Avantgarde preparatu jednostavno doprinosi opštem fizičkom stanju organizma, za čiju vitalnost se brine koren đumbira. Pored toga, ekstrakt koprive i đumbir ubrzavaju metabolizam, doprinose sagorevanju masnoća, smanjenju celulita i taloženja vode. Sa druge strane, hrom doprinosi normalnom metabolizmu makronutrijenata i održavanju normalnog nivoa glukoze u krvi što doprinosi smanjenju apetita, napada gladi i želje za slatkišima. Antioksidansi i probiotik S. Boulardii doprinose jačanju imuniteta i biotičkoj ravnoteži.
Pored Herbafast Avantgarde kapsula, i Herbafast Lady, kao i Herbafast Gentleman, doprinose regulaciji telesne težine jer i oni u svom sastavu imaju prirodni sagorevač masti iz paprike, kapsaicin.
Indeks telesne mase je metoda računanja uhranjenosti